Megfordított globalizáció.

A globális (t)rend megfordult. Csak az a baj, hogy lassan ébredünk rá, hogy Ázsia átírta a játékszabályokat és most Kína&Co. diktálja, hogy mi legyen Európában és Amerikában. Mára már kiderült, hogy a nyugat harakirit követett el és a keleti fejletlen világ fejlett oldala meg fogja nyerni a versenyt. Íme, a történet, lépésről lépésre:

A múlt: 

  1. Az olcsó távol-keleti munkaerő (és politika) odacsábította az európai és amerikai gyárakat plusz a külföldi tőkebefektetőket. Ez meglódította ezen országok életszínvonalát, technológiai és pénzügyi kultúráját, ráadásul az európai és amerikai munkabérek relatív csökkenéséhez is vezetett.
  2. Az Ázsiában termelt olcsó árú (még nyugati cégek befektetései), elárasztotta a fejlett piacokat, aminek következtében kevesebben veszik az európai-amerikai árukat és nyugaton visszaesik a termelés, ami munkanélküliséghez vezet és a munkabérek további zuhanásához.

A jelen:

  1. Miközben az ázsiai országok rabszolgaként adják el magukat, fejlesztik a saját iparukat. Most már a saját – gyakran állami – befektetéseik termésével is elárasszák a nyugati piacot, kezdetben textillel, majd elektronikai alkatrészekkel, ma már számítástechnikai termékekkel, holnap majd autókkal és fejlett műszaki cikkekkel.
  2. Miután átszívta az európai-amerikai termelés jó részét, majd kifejlesztette a saját modern ipari struktúráját, a megerősödött kelet, nyugaton vesz/épít gyárakat, és helyben nyomja ki a piacról a ”fejlettek” termelését.
  3. A nyugati államok nem tudják ellentételezni az ázsiai rohamot, a lemaradás megkezdődött. Az ázsiaiak fokozatosan kiépítik gazdasági hatalmukat, hatalmas kereskedelmi többletre és valutatartalékra tesznek szert. Már nem csak termelőkapacitásokba, hanem infrastruktúrába és szolgáltatásokba is fektetnek be nyugaton.
  4. Eközben Kínában és Indiában évente egymillió mérnök szerez diplomát, ötször annyian mint ahányan az EU-ban és USA-ban együttesen! Egy ma élő nyugati tudósnak már most nagyon meg kell dolgoznia, ha talpon akar maradni a műszaki globális versenyben. A keletiek eltanulták a magas szintű technikai technológiai tudást, olcsóbbak a csúcseredmények eléréséért folytatott konok munkában, és vannak olyan területek, ahol már ma többet tudnak.

A jövő:

  1. Leomlik a nyugati világ utolsó erőssége: az innováció, a high-tech, az új ötletek világra segítése többé már nem lesz nyugati monopólium.
  2. A tetemes méretű keleti tőkebeáramlás meggyengíti a nyugati országok gazdasági hatalmát, és elsöpri ezek jóléti rendszerét. A globális rend kiterjed, valóban világméretű lesz, de most már a nyugati országok rovására.
  3. A 4 milliárd ázsiai, akik eddig a világtörténelem tárgyai voltak, a világtörténelem alanyai lesznek és elkezdik kivonulásukat a munka-intenzív területekről!
  4. Ezt a lépést mindenki képzelje el, ki-ki a saját fantáziája szerint…

A történetben én is, te is cinkosok vagyunk: örültünk, hogy bagóért vásárolunk …