Sötét Kamra

Sötét kamra

 

Érdemes Főmester, kedves Testvérek minden rangotokban és minőségetekben!

Első lépésben a kulcsszavak meghatározását szeretném elmondani:

A sötét vagy setét melléknévvel jelzett állapot: fénynek, világosságnak a hiányát jelenti. Átvitt értelemben e melléknévvel kifejezett tulajdonság, állapot tudatlanságot, szellemi vakságot, elmaradottságot, műveletlenséget jelenthet. Vallás szempontjából a poklot, a sátán és a hozzá hasonló szellemi lények dimenzióját határozza meg.

A kamra szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben egy olyan kis, hűvös általában sötét szoba, amely különböző tárgyak tárolásara szolgál. Eredete a latin camera szóból származik, jelentése fülke, boltíves helyiség. Általában azért szoktunk e helyre élelmet tárolni mert a fizikai körülmények megfelelő környezetet biztosítanak a tovább tartásra, azt is mondhatjuk, hogy egy olyan állapot, ami lehetőséget biztosít a tovabbtartásra, átalakulásra.

Ha a sötét kamrát együtt vesszük, a legelső dolog, ami eszembe jut, az evangélium legjelentőebb pontja, Jézus halálának a leírása, amikor 3 órán át fényes napon uralkodik a sötétség, ezt követi a sírba való borulás, ami szimbolizálja a tovább élést, az átalakulást.

Ami számunkra egy – hihető, vagy kevésbé hihető – természetfeletti jelenség, az a korabeli zsidó emberek számára sokkal több. Jól ismerik azt az eseményt, és azokat a profétai kijelentéseket, amelyek alapján a nappali sötétség Isten ítéletének a jele. Az ég elsötétedésé és Jézus sírba (sötét kamrába) való helyezése az emberiség ítéletét jelzi, a kozmikus jelek azt mondják, hogy Isten megítéli a régit és valami egészen újat alkot, elküldi számunkra a világosságot. Ha valaki megszeretné ismerni a világosságot, előbb bele kell tekintenie a sötétségbe, az ítélet sötétségébe, mert ott ragyog fel a fény, ott születik meg az élet. És ez annyira így van, hogy bár már százszor és ezerszer is beletekintettünk a sötétség titkába, az még mindig tartogat számunkra meglepetéseket, gyönyörű meglátásokat, az isteni szeretet és kegyelem világosságát.

A sötét kamra a szabadkőművesség egyik szertartásának jellegzetes szimbóluma. Ez egy fénytelen, zárt tér, ahol a keresők különleges tapasztalaton mennek keresztül. A sötét kamra egyfajta beavatási rituálét vagy tanítási eszközt jelent a frissen avatott felépítésében és az eszmeiséggel való kapcsolatteremtésben.

A sötét kamra szimbolikusan utal arra az állapotra, amikor az egyénben még nincs elég megértés vagy tudás, és a tapasztalatlan személy számára „sötétben” vagy „homályban” kell maradnia. Ez a tapasztalat a belső fejlődést, az önreflexiót és az önmegismerést szolgálja. A sötét kamarában található falakat általában különböző szimbólumok vagy művészeti alkotások díszítik. Ezek a szimbólumok és képek segítenek kifejezni a szabadkőművesség alapvető értékeit és elképzeléseit. A pontos tartalom és díszítés lehet eltérő az egyes szabadkőműves rendek és irányzatok között.

A sötétkamrába érve körbe fut a tekintetünk, az asztalt nézzük a rajta lévő tárgyakkal, az ott levő csend arra készteti az avatottat, hogy a szimbolikus tárgyakon elmélkedjen, és elkezdjen kérdéseket feltenni magának és értelmezéseken gondolkodjon. A falon látottak és az üzenetek befolyásolása alá kerülünk, KELETEN található falon látható a KOS csillagjegy, amely alá egy vörös mellű kakas van festve, mely egy szalagon állva, szinte pirossal van írva ÉBERSÉG és ÁLLHATATOSSÁG. A profánt arra buzdítják, hogy éberséggel és kitartással lépjenek az úton a kitartáson keresztül megtisztulunk, a sötétség szakadékából egy másik út felé lépve lépünk ki. A kakas megadja az alaphangot a változáshoz, erőt és a bátorságot képviseli a letargia állapotának megtöréséhez, ébresztőt ad a fény felé vezető útra. Egy piros háromszöget is látunk, hegyével felfele, mely a tüzet jelképezi. A nyugati falon sárga színben látható a MÉRLEG csillagjegy, és a következő felírat: HA KIVÁNCSISÁG HOZOTT AKKOR MENJ EL! HA A LELKED MEGIJEDT, NE MENJ TOVÁBB! Szintén itt látható egy sárga háromszög, melynek tetejét egy vízszintes, levegőt szimbolizáló vonal vágja. DÉLi falra nézve, zöld színben pihen a BAK csillagjegy, egy KASZA és HOMOKORA, amely alatt egy vízszintes vonallal metszett zöld háromszög található, hegyével lefele, a FÖLD szimbólumaként. Az ÉSZAKi falon kékben festve tűnik fel a RÁK csillagjegy, egy emberi csontváz, és a V.I.T.R.I.O.L. (VISITA INTERIORA TERRAE, RECTIFICANDO INVENIES OCCULTUM LAPIDEM) felirat –Keresd fel a föld mélyét és átalakulva (megjavítva) megtalálod a rejtett (bölcsek) kövét. Ez a felírat figyelmezteti az avatásra várót, hogy a sötétkamrában, szimbolikusan a föld mélyén a halál jelképeivel körülvéve, teljesen magára maradva meg kell, hogy vizsgálja egész eddigi életét, bensőjét.

A csendben, meditálás közben, amikor a kereső egészen egymagában van, kell döntenie eljövendő életéről.

Ebben az allegóriában a kő a lényeg és sok értelmezése van, de valamennyi ezoterikus értelmezésben a hatalom és a megvilágosodás forrása.

Az alkimisták szerint ez a bölcsek köve: az a szubsztancia, amely örök életet ad és arannyá változtatja az álmot.

A zsidók szerint a szentek szentjét, a jeruzsálemi templom szívében rejtőző kőkamrát jelenti.

A keresztények szerint Szent Péter, „a szikla” (Simon) titkos tanításait jelenti. Az amerikaiak újraértelmezése szerint a Washingtonban elrejtett kőpiramisra utal, amelynek arany a csúcsa.

A sötétkamra a Földpróba helye, ahonnan az anyag, az ember, a szellem a világba indulásra készül fel. Az ott található eszközök, képek, anyagok:

 

  • A jód – a test jelképe
  • A réz – a szellem, a tudat szimbóluma
  • A higany – a lélek jelképe
  • A kén – a gyúlékonyság, a pokoli és megtisztító tűz jelképe
  • A só – a szellemi táplálék és az osztozás jelképe, utal a romolhatatlanságra
  • A kén és a só: együtt alkímiai katalizátorok, amelyek megkönnyítik az átalakulást
  • A kenyér: sóval együtt a megosztozás jelképe és az életet is jelenti
  • Akoponya –  caput martuum – az ember, halál utáni bomlásának végső, utolsó stádiumát jelképezi – arra emlékeztet, hogy egy napon mindannyian megválunk földi porhüvelyünktől.
  • Ahomokóra – az idő múlását, megállíthatatlanságát jelképezi és annak átváltoztató hatalmát képviseli. A végest és a végtelent szimbolizálja. Az élet végességét, emellett a lét ciklikus természetét is jelképezi (mert a homokórát újra meg újra meg kell fordítani) valamint a Földre hulló égi malasztot.
  • Avizes kancsó: a víz a megtisztulás, és a lélek szimbóluma, a megújulás és a legalapvetőbb éltető elem, és az igazság jelenlétét jelenti.
  • A meggyújtatlan gyertya: a mindent megtisztító ősi tüzet és az ember felébredését jelképezi, eszmélést tudatlanságának álmából, átalakulást a megvilágosodás által.
  • A kasza (kés): nem a halál eszköze és szimbóluma, hanem a természet átalakító gondoskodásának a jelképe, a természet ajándékának beavatását jelképezi.

 

Szimbolizmussal teljesen körülvéve, a szertartásmester felkérésére megírtuk filozofikus végrendeletünket. Azaz idő, amit a sötét kamrában töltünk, tükrözi lelki felkészülésünket, a való világtól való elszakadást, meditatív állapotba kerülésünket, a fényességre való felkészülésünket.

Számomra a sötétkamrában eltöltött idő elvezetett abba az állapotba, ami által el tudtam hagyni mindazt, ami mulandó bennem, megfelelő munkával és kitartással át tudjak lépni egy horizont nélküli világ felé vezető útra, a megvilágosodást keresve, egy kevésbe járt úton. Föld próbában, szimbolikusan meg kellett halnom, ahhoz, hogy újjá szülessek. Ebben a sötétkamrában elkezdődött átalakulásom, megtisztulásom, egy új meglátásom a világról, mint egy alkímiai aktus, ahol a föld mintája a katalizátor, amely elindítja az átalakulást.

Nagyon fontos megérteni, hogy a sötétkamra, azaz ¨gondolkodószoba¨ szimbólumai egy összefüggő egészet alkotnak, amely csak globális nézetben nyeri el teljes értelmét, és csak tanulmányozásukhoz visszatérve érthetjük meg őket teljesen, hogy megszerzett tudásként használhassuk őket.

Szólottam!

Sz.I.a.

05.02.6024.